Felaktiga påminnelser om fackavgift
På grund av ett tekniskt fel har Elektrikerna skickat ut felaktiga betalningspåminnelser till vissa arbetsgivare. Har du redan redovisat och betalat fackavgifterna för aktuell månad kan du bortse från utskicket.
Felet innebär att arbetsgivare med kollektiv- eller hängavtal felaktigt har fått en påminnelse via mejl om att redovisa och/eller betala fackavgifter.
Om du som är arbetsgivare redan har redovisat och betalat fackavgiften för den aktuella månaden behöver du inte göra något och du kan bortse från påminnelsen.
Vi beklagar för det felaktiga utskicket.
Relaterade ämnen
- Fem företag har begärt central förhandling om hur årets lönepott ska fördelasFörhandlingsärendena hanteras nu av Elektrikernas ombudsmän, som kontaktar berörda fackklubbar och företag.
- Elektrikerna kommenterar Socialdemokraternas nya förslag om pensionssystemetSocialdemokraterna har i dag presenterat flera förslag om förändringar i pensionssystemet. Elektrikernas ledning välkomnar förslagen. Pension är av de frågor som våra medlemmar prioriterar högst och vi har länge kämpat för ett mer rättvist pensionssystem. Det är positivt att våra krav nu får gehör.
- Det här beslutades på Elektrikernas kongressElektrikernas kongress 2026 genomfördes den 7-9 juni i Stockholm. Kongressen är Elektrikernas högsta beslutande organ och sammanträder vart fjärde år. Under kongressen samlas ombud från hela landet för att besluta om förbundets framtid, organisation och verksamhet.