Felaktiga påminnelser om fackavgift
På grund av ett tekniskt fel har Elektrikerna skickat ut felaktiga betalningspåminnelser till vissa arbetsgivare. Har du redan redovisat och betalat fackavgifterna för aktuell månad kan du bortse från utskicket.
Felet innebär att arbetsgivare med kollektiv- eller hängavtal felaktigt har fått en påminnelse via mejl om att redovisa och/eller betala fackavgifter.
Om du som är arbetsgivare redan har redovisat och betalat fackavgiften för den aktuella månaden behöver du inte göra något och du kan bortse från påminnelsen.
Vi beklagar för det felaktiga utskicket.
Relaterade ämnen
- För Elektrikerna råder inga tvivel kring vilka politiska frågor som bör prioriterasValet är genomfört. Nu väntar arbetet med att forma Sveriges nästa regering och den politik som ska gälla de kommande fyra åren. Men för Elektrikerna råder inga tvivel kring vilka frågor som bör prioriteras.
- Nytt inloggningssätt på Mina sidor – för arbetsgivareI november 2026 inför Elektrikerna ett nytt inloggningssätt på Mina sidor för arbetsgivare. Du som redovisar fackavgifter via Mina sidor behöver därför se till att dina kontaktuppgifter är uppdaterade senast den 1 november så att du även fortsättningsvis har möjlighet att logga in på Mina sidor.
- Träffa Elektrikerna på Elmässan 2026Den 14–15 oktober deltar Elektrikerna på Elmässan i Kista, Stockholm. Elektrikerna har en egen monter på mässan och anordnar även två seminarier.