För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor.
Läs mer om hur vi hanterar kakor

Två strejkvakter i gula västar står utanför en industribyggnad med Teslas logotyp, medan en porträttbild av Elektrikernas förhandlingschef Mikael Pettersson visas i en cirkel ovanpå bilden

Elektrikerna varslar om utökade sympatiåtgärder mot Tesla

Elektrikerna varslar om nya sympatiåtgärder till stöd för IF Metall i den pågående konflikten med Tesla. De nya sympatiåtgärderna innebär att arbete kopplat till Teslas laddinfrastruktur som kommer från Tesla men drivs av andra bolag försätts i blockad.

De utökade sympatiåtgärderna träder i kraft den 5 maj klockan 05.00.

– Vi ser att Tesla gör allt de kan för att försöka runda de sympatiåtgärder som redan finns från oss och andra fackförbund. Därför behöver vi nu utöka våra åtgärder igen, säger Mikael Pettersson, förhandlingschef på Elektrikerna.

Ny blockad mot arbete med Teslas laddare

Blockaden omfattar arbete med projektering, beredning, nyanslutningar, nätutbyggnad, service, underhåll och reparation av både laddstolpar och laddstationer som kommer från Tesla men som drivs av andra bolag i Sverige.

Blockaden gäller arbete som utförs av elektriker, tekniker, montörer, beredare och projektörer på företag som omfattas av kollektivavtalen Installationsavtalet eller Kraftverksavtalet.

Elektrikernas tidigare sympatiåtgärder kvarstår.

Elektrikerna står fast vid stödet för IF Metall

Elektrikerna har sedan tidigare varslat om sympatiåtgärder i konflikten och står fast vid sitt stöd.

– Vi viker inte ner oss. IF Metall fortsätter att ha vårt fulla stöd i den här konflikten, säger förhandlingschef Mikael Pettersson.

Den svenska modellen ska gälla för alla

Bakgrunden till konflikten är att Tesla vägrar att teckna kollektivavtal i Sverige.

– Den svenska modellen och svensk arbetsmarknad bygger på att vi har kollektivavtal som gäller för alla på arbetsmarknaden. Det är en förutsättning för schyssta villkor och ordning och reda. Det ska gälla även Tesla, säger Mikael Pettersson.

 

Ladda ned och läs varseldokumenten i sin helhet:

Vill du veta mer om Elektrikernas sympatiåtgärder?

Här kan du läsa mer om konflikten mellan IF Metall och Tesla och om Elektrikernas sympatiåtgärder:

Elektrikerna och Tesla-konflikten

Taggar:

Publicerad: 22 april 2026

Relaterade ämnen

  • Felaktiga påminnelser om medlemsavgiftPå grund av ett tekniskt fel har Elektrikerna skickat ut felaktiga betalningspåminnelser till vissa medlemmar. Har du redan betalat din medlemsavgift till Elektrikerna kan du bortse från utskicket.
  • Snart får du ditt pensionsbesked om din tjänstepensionHar du koll på din tjänstepension? Under våren får du ditt pensionsbesked för Avtalspension SAF-LO. Där kan du som är privatanställd arbetare se hur mycket du har tjänat in och göra val som påverkar din framtida pension.
  • Felaktiga påminnelser om fackavgiftPå grund av ett tekniskt fel har Elektrikerna skickat ut felaktiga betalningspåminnelser till vissa arbetsgivare. Har du redan redovisat och betalat fackavgifterna för aktuell månad kan du bortse från utskicket.