
Hälsning på första maj från Elektrikernas ordförande
Den första maj är arbetarrörelsens högtidsdag och Elektrikernas ordförande Urban Pettersson har därför skrivit en hälsning till Elektrikernas medlemmar.
"Den första maj är arbetarrörelsens dag. Det är en dag då vi i arbetarrörelsen sluter upp tillsammans för att kräva förändring, förbättring och en bättre framtid. Det är också en dag för att fira arbetarrörelsens historia och gemenskap.
För egen del så tänker jag på våra kollektivavtal och på avtalsrörelsen. En avtalsrörelse är när fackförbund och arbetsgivare förhandlar om nya kollektivavtal med varandra, och Elektrikernas avtalsrörelse pågår fortfarande när det här skrivs.
Hittills har det varit tydligt i avtalsrörelsen detta år att när det gäller det kollektivavtal som flest av våra medlemmar jobbar på, Installationsavtalet, så har arbetsgivarna varit allt annat än villiga att gå oss och våra krav till mötes.
Det tidigare Installationsavtalet gällde till den 30 april och är därefter uppsägningsbart. Om vi och arbetsgivarna inte kommer överens snart är risken stor att kollektivavtalet sägs upp och då inträder ett så kallat avtalslöst tillstånd, och vi kan då varsla om konfliktåtgärder.
Min förhoppning är att vi snart ska kunna komma överens med arbetsgivarna om ett nytt installationsavtal men om det visar sig att det inte är möjligt är vi redo att varsla om strejk.
Vi i Elektrikerna har alltid krävt och kommer fortsätta att kräva en bättre morgondag än gårdag. Och för att morgondagen ska kunna bli bättre behöver våra kollektivavtal både skyddas och förbättras.
Använd din rätt att demonstrera – för en bättre morgondag."
Urban Petterson, ordförande för Elektrikerna
Publicerad: 1 maj 2025
Relaterade ämnen
- Fem företag har begärt central förhandling om hur årets lönepott ska fördelasFörhandlingsärendena hanteras nu av Elektrikernas ombudsmän, som kontaktar berörda fackklubbar och företag.
- Elektrikerna kommenterar Socialdemokraternas nya förslag om pensionssystemetSocialdemokraterna har i dag presenterat flera förslag om förändringar i pensionssystemet. Elektrikernas ledning välkomnar förslagen. Pension är av de frågor som våra medlemmar prioriterar högst och vi har länge kämpat för ett mer rättvist pensionssystem. Det är positivt att våra krav nu får gehör.
- Det här beslutades på Elektrikernas kongressElektrikernas kongress 2026 genomfördes den 7-9 juni i Stockholm. Kongressen är Elektrikernas högsta beslutande organ och sammanträder vart fjärde år. Under kongressen samlas ombud från hela landet för att besluta om förbundets framtid, organisation och verksamhet.