Det här har hänt sedan Elektrikerna varslade om strejk
På fredagen den 2 maj varslade Elektrikerna om strejk efter att förhandlingarna med Installatörsföretagen för att få det nya Installationsavtalet på plats strandat. Det här har hänt sedan dess.
Medlare har utsetts av Medlingsinstitutet
På söndagen den 4 maj utseddes Robert Schön och Valle Karlsson att medla i tvisten mellan Elektrikerna och Installatörsföretagen om ett nytt Installationsavtal.
Detta efter att Elektrikerna varslade om konfliktåtgärder under fredagen den 2 maj.
Elektrikerna träffade medlarna för första gången under måndagen den 5 maj.
Om medlarna:
- Robert Schön är tidigare bland annat vice vd för Industriarbetsgivarna. Han gjorde sin första medling 2020.
- Valle Karlsson är tidigare förbundsordförande och avtalssekreterare för Seko och gjorde sin första medling 2025.
Varför kallades medlare in?
Om man inte kommer överens om ett avtal och tvingas varsla om konflikt kallas medlare från Medlingsinstitutet in. Medlingsinstitutet är en statlig myndighet med den övergripande uppgiften att verka för en väl fungerande lönebildning i Sverige. Efter att ha satt sig in i konflikten lägger medlarna ett bud till parterna, som parterna endast kan säga ja eller nej till.
Förhandlingar tillfälligt återupptagna
På tisdagen den 6 maj återupptogs förhandlingarna mellan Elektrikerna och Installatörsföretagen tillfälligt.
Medlarna från Medlingsinstitutet är redo att kallas in om förhandlingarna skulle stranda.
Elektrikernas varsel om strejk ligger kvar.
Publicerad: 7 maj 2025
Relaterade ämnen
- Sommarhälsning från Elektrikernas ordförandeElektrikernas ordförande, Urban Pettersson, tar tillfället i akt att önska alla medlemmar en trevlig sommar i en sommarhälsning.
- Elektrikerna står bakom uttalande från LOUnder onsdagen den 17 juni gick LO ut med ett nytt uttalande om situationen i Gaza. Fackförbundet Elektrikerna står bakom uttalandet från LO.
- Nu kan du se lönestatistik på Mina sidorIdag lanserar Elektrikerna en ny medlemsförmån och tjänst för alla medlemmar. Den nya tjänsten gör det möjligt för medlemmar att kunna se aktuell lönestatistik på Mina sidor.