Från medlemsavgift till världspolitik – detta togs upp på Elektrikernas årsmöte
Internationell solidaritet, medlemsavgiften, situationen i Gaza och årets blåslampa. Det var några av de frågor som behandlades under det centrala representantskapet, Elektrikernas årsmöte, som ägde rum i Stockholm den 10 juni 2025.
67 röstberättigade ombud från hela landet
Det centrala representantskapet är Elektrikernas demokratiska årsmöte, där ombud bland annat fattar beslut och röstar om inkomna motioner. Centrala representantskapets ledamöter bestod av avdelningarnas valda ombud samt Elektrikernas förbundsstyrelse, totalt 67 röstberättigade ombud.
Öppningstal: ”Facket behöver vara en stark solidarisk röst”
Det centrala representantskapet öppnades med ett tal av Elektrikernas förbundsordförande Urban Pettersson. I talet lyfte Urban Pettersson bland annat att förbundet har haft en framgångsrik avtalsrörelse och tecknat starka kollektivavtal, vikten av medlemstillväxt och facklig organisering samt att förbundet måste stå upp för internationell solidaritet och kampen för demokrati.
– Vi som fackföreningsrörelse behöver ha en stark solidarisk röst. I en värld som rustar behöver vi visa solidaritet med de som kämpar för rättvisa och fred. De fria fackföreningsrörelserna är garanten för demokrati. Vi ska vara stolta över att vi en rörelse som står för demokrati – inte bara för bra arbetsvillkor, sa Urban Pettersson i sitt tal.
Val av nya ledamöter till förbundsstyrelse och valutskott
Under mötet valdes Emma Allén Holm, ledamot och ungansvarig i avdelning 2, till ordinarie ledamot av förbundsstyrelsen. Dessutom valdes Linus Nilsson, ombudsman i Region Nord, till ledamot av det centrala valutskottet.
Debatt om medlemsavgiften: ”Aldrig ta ut en större avgift än vad vi behöver”
Skrota procentavgiften, införa ett tak, sänka eller behålla medlemsavgiften oförändrad? Av de nio inkomna motionerna till mötet handlade åtta om medlemsavgiften. Under mötet var det ett stort antal ombud som gick upp i talarstolen för att ge sin syn på frågan kring medlemsavgiften. Alla motioner om förändringar av medlemsavgiften fick avslag under mötet.
– Vi ska aldrig ta ut en större avgift än vad vi behöver. Vi tar inte ut en avgift för att det är kul, utan för att vi ska kunna bedriva facklig verksamhet som gynnar våra medlemmar. Bästa sättet att sänka avgiften är att vi blir fler. Genom att vi blir fler medlemmar kan vi sänka avgiften och samtidigt behålla förbundets styrka, sade Urban Pettersson, som en av de sista talarna kring medlemsavgiften.
Ny handlingsplan för 2026
Under mötet antogs en handlingsplan för 2026 med prioriterade områden och aktiviteter. I planen fastlås det att all verksamhet ska genomsyras av en medvetenhet om målet om en högre organisationsgrad samt att verksamhet som leder till en högre organisationsgrad går före andra aktiviteter.
Uttalanden om Gaza, Ukraina, Australien och Panama
Under mötet beslutades det att förbundet ska stå bakom flera uttalanden. Uttalandena berörde krigen i Gaza och Ukraina samt pågående fackliga konflikter i Australien och Panama.
Uttalande om Gaza och Ukraina:
Sedan vårt uttalande om situationen i Gaza och Ukraina publicerades den första gången den 10 juni, har vi förstått att det tyvärr fanns formuleringar i uttalandet som var otydliga och därför lätt kunde missförstås. Därför har ett förtydligande om uttalandet lagts till.
Förtydligande 2025-06-11:
Vi vill vara tydliga med att Elektrikerna självklart står bakom Ukrainas rätt att försvara sig mot Rysslands invasion. Vi vill även placera skulden där den hör hemma – hos regimen i Ryssland.
Det vi ville med vårt uttalande var att uppmana det internationella samfundet att intensifiera sina ansträngningar för att stödja fred och demokrati.
Om man tar del av vårt uttalande i sin helhet framgår det att Elektrikerna, tillsammans med svenska och ukrainska fackförbund, bedriver ett omfattande solidaritetsarbete i Ukraina. Detta gör vi i förhoppningen om att det ska ge ökat hopp och mod hos det ukrainska folket.
Läs uttalandet om Gaza och Ukraina i sin helhet
Uttalande om Panama:
”Det panamanska byggfacket Suntracs som är medlemmar i vår globala familj Building and WoodWorkers International (BWI) har under en lång tid utsatts för allvarliga och oacceptabla antifackliga attacker från Panamas regering... När fackförbund runt om i världen tystas är det vår skyldighet som global fackföreningsrörelse att föra deras talan. Arbetares röster för aldrig tystas av auktoritära krafter. Svenska Elektrikerförbundet står orubbligt vid Suntracs sida i kampen för rättvisa, demokrati och ett jämlikt samhälle. Solidaritet är vår styrka. Suntracs kamp är vår kamp!”
Läs uttalandet om Panama i sin helhet
Uttalande om Australien:
”Svenska Elektrikerförbundet ansluter sig till den internationella fackliga rörelsen i ett kraftfullt fördömande av den australiska regeringens beslut om att avsätta de demokratiskt valda ledare för CFMEU:S byggdivision och ersätta dem med en statligt utsedd administratör. Detta är ett allvarligt angrepp på facklig självständighet och en direkt kränkning av arbetarnas rätt att organisera sig och välja sina egna företrädare – en rättighet som skyddas av ILO:s konvention 87, vilket Australien själva har ratificerat.”
Läs uttalandet om Australien i sin helhet
Petronella Larsson tilldelades Årets blåslampa
Det vandrande priset Årets blåslampa delades under slutet av dagen ut till Petronella Larsson, styrelseledamot och studieansvarig i avdelning 5. Motiveringen löd:
”Denna person har med ett stort engagemang och arbete fått till en robust och självgående ungverksamhet och skolverksamhet i sin avdelning. Ung- och skolverksamheten är bland de starkaste i landet, trots att avdelningen är Elektrikernas minsta avdelning.”
Publicerad: 10 juni 2025
Relaterade ämnen
- Nu kan du se lönestatistik på Mina sidorIdag lanserar Elektrikerna en ny medlemsförmån och tjänst för alla medlemmar. Den nya tjänsten gör det möjligt för medlemmar att kunna se aktuell lönestatistik på Mina sidor.
- Nytt avsnitt av Elektrikerpodden – allt om nya InstallationsavtaletI det senaste avsnittet av Elektrikerpodden gästar Elektrikernas förhandlingschef Mikael Pettersson och biträdande förhandlingschef Tomas Jansson för att prata om det nya Installationsavtalet, som blev färdigt den 10 maj.
- Elektrikerna och Installatörsföretagen överens om det nya Installationsavtalet – varslet om strejk dras tillbakaLöneökningar med 6 procent över två år, utökade permissionsregler, möjlighet till deltidspension från 62 års ålder samt en partsgemensam satsning på ackordet. Det är exempel på innehållet i det nya Installationsavtalet, som Elektrikerna och Installatörsföretaget nu har kommit överens om.