Avtalskraven för Radio- och TV-avtalet har växlats
Under fredagen den 25 april växlade Elektrikerna och vår motpart Svensk Handel avtalskrav för Radio- och TV-avtalet. Elektrikerna kräver bland annat att fler yrkeskategorier och ett system för flextid införs, samt en extra pensionsavsättning.
"Det är dags att modernisera avtalet"
– Det är dags att modernisera avtalet, bland annat genom att införa flextid, höja den extra pensionsavsättningen och genom att införa fler yrkeskategorier, säger Niklas Enström, avtalsansvarig för Radio och TV-avtalet på Elektrikerna.
Det här är Elektrikernas krav för Radio- och TV-avtalet
I korthet är Elektrikernas krav för Radio- och TV-avtalet:
- Höjda löner: löneökningar på 4,2 procent, och utöver det en extra låglönesatsning.
- Utökad permission: att ledighet ska beviljas vid exempelvis screening för mammografi och prostatacancer.
- Att fler yrkesgrupper införs i avtalet så att de som jobbar inom branschen ges möjlighet att bli inplacerade i rätt yrkeskategori.
- Att ett system för att införa flextid införs.
- En extra pensionsavsättning samt att en möjlighet till deltidspension införs.
- En gemensam plan med arbetsgivarna för mer kompetensutveckling, för de som omfattas av avtalet.
- Att avtalet får ett nytt namn, för att även inkludera och omfatta dem som jobbar med service av vitvaror.
Elektrikerna har anslutit sig till LO-samordningen i årets avtalsrörelse. Det innebär att förbundet går fram med ett antal gemensamma krav, bland annat lönekraven.
Det här är Radio- och TV-avtalet
Kollektivavtalet för Radio-, TV-, Data- och Elektroniktekniker, Radio- och TV-avtalet, är ett kollektivavtal mellan Svenska Elektrikerförbundet och arbetsgivarorganisationen Svensk Handel.
De som omfattas av avtalet utför reparations- och servicearbeten antingen på firmans verkstad eller direkt hos kunden inom radio-, television-, data- och vitvaror.
Ta del av avtalskraven
Här kan du ta del av avtalskraven från både Elektrikerna och Svensk Handel i sin helhet:
Publicerad: 29 april 2025
Relaterade ämnen
- Nytt TKE-avtal på platsUnder fredagen den 25 april kunde Elektrikerna och Teknikarbetsgivarna teckna ett nytt kollektivavtal. Det nya TKE-avtalet innehåller ett flertal villkorsförbättringar, bland annat en högre pensionsavsättning och mer arbetstidsförkortning.
- Elektrikerna har skickat hem sin förhandlingsdelegationFörhandlingarna mellan Elektrikerna och Installatörsföretagen för att få det nya Installationsavtalet på plats är just nu låsta, då parterna står väldigt långt ifrån varandra. Elektrikerna har därför beslutat att skicka hem förhandlingsdelegationen för Installationsavtalet.
- Elektrikerna vill se ett avtal med arbetsgivarna för en gemensam ackordsverksamhetJust nu pågår förhandlingar mellan Svenska Elektrikerförbundet, Elektrikerna, och vår motpart Installatörsföretagen för att kunna få till ett nytt kollektivavtal för de som jobbar inom elinstallationsbranschen. En av stötestenarna i förhandlingarna är frågan om ackordssystemet.