För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor. Läs mer om hur vi hanterar kakor

Elektrikerna, länk till startsidan
Elektriker ståendes i ett kök iklädd varselkläder och hjälm.

Ansök om medlemskap med blankett

Om du av någon anledning inte vill eller kan ansöka om att bli medlem direkt via vår webbplats kan du istället mejla eller posta din inträdesansökan till Elektrikerna. Här kan du läsa mer om hur du gör.

Så här gör du

  1. Ladda ner blanketten "Inträdesblankett" som du hittar längre ned på den här sidan.
  2. Fyll i blanketten.
  3. Skriv under blanketten med din signatur.
  4. Skicka in blanketten till Elektrikerna via mejl eller post.

 

Skicka in din inträdesansökan via mejl

Om du vill mejla in din ifyllda inträdesansökan kan du skicka mejlet till: intrade@sef.se.

 

Skicka in din inträdesansökan via post

Om du vill posta din ansökan kan du skicka den ifyllda blanketten till:

Svenska Elektrikerförbundet
SVARSPOST 2051 8524
214 02 Malmö

Observera att du inte behöver något frimärke när du skickar till adressen.

 

Bra att veta

  • Ditt medlemskap börjar att gälla från och med den första dagen i den månad då din ansökan registreras.
  • För att gå med i Elektrikernas a-kassa behöver du ansöka om att bli medlem i a-kassan separat. Det gör du direkt hos Elektrikernas a-kassa.

Om du vill få en inträdesansökan skickad till dig

Om du behöver få inträdesblanketten skickad till dig i pappersformat kan du mejla till: intrade@sef.se.

Kom ihåg att ange ditt för- och efternamn samt din postadress i mejlet. 

  • Dokument: inträdesblankett

    Här kan du ladda ned Elektrikernas inträdesansökan som en ifyllningsbar PDF, för att ansöka om medlemskap i Elektrikerna.

    Ladda ner

Har du frågor eller behöver hjälp?

Hör gärna av dig till Elektrikernas medlemsservice Kontakten om du behöver hjälp. Vi finns här för att hjälpa dig!

Telefon: 0771-10 14 00​
E-post: kontakten@sef.se

Senast uppdaterat: 25 november 2024