För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor. Läs mer om hur vi hanterar kakor

Elektrikerna, länk till startsidan
Framsida och utdrag ur barnboken Spökdiscot
Framsida och utdrag ur barnboken Spökdiscot

Upplyst lanserar barnbok om el

För att väcka intresse för elyrket hos barn – och särskilt hos tjejer – lanserar initiativet Upplyst tillsammans med OLIKA förlag barnboken Spökdiscot. Boken är del av flera insatser för att synliggöra elyrket som har genomförts senaste året.

Boken är en del av ett större arbete för att öka jämställdheten i elbranschen. Redan 2017 kom Elektrikerna och Installatörsföretagen överens i avtalsrörelsen att det var dags att tillsammans börja jobba för att fler tjejer skulle bli elektriker, då elbranschen är en av de mest mansdominerade i Sverige.

Resultatet blev Upplyst. Målet är att det ska vara lika naturligt för kvinnor som för män att bli elektriker – men även att de trivs på jobbet.

Upplyst arbete riktar sig till bland annat skolor, studie- och yrkesvägledare, beslutsfattare, unga och elbranschen i stort. Detta görs exempelvis genom skolbesök, mässor, konferenser och sociala medier. Senaste året har Upplyst bland annat gjort skolbesök i Norrland, medverkat på gymnasiemässor runt om i landet, deltagit på yrkeslärarnas konferens och haft kampanjer i sociala medier. Inom Upplyst tänder vi upp och tar tag i problem samtidigt som vi lyfter fram goda exempel och förebilder. För det utsågs Upplyst till Årets jämställdhetsraket 2025

I Spökdiscot får vi följa med Ellen på ett lärorikt äventyr där barn får lära sig om el, säkringar och solenergi på ett roligt och pedagogiskt sätt. Boken är skriven av Aki Lo och illustrerad av Elin Hägg, som är utbildad lärare. Köp ditt exemplar och hitta pedagogiskt extramaterial på OLIKA förlag.

Ett extra plus är också att både barnboken och grundskolebesöken i Norrland är finansierade av bidrag från Installatörsföretagens ETU-fond, så projekten har inte kostat medlemmarna i Elektrikerna någonting.

Taggar:

Publicerad: 11 september 2025

Relaterade ämnen