För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor. Läs mer om hur vi hanterar kakor

Elektrikerna, länk till startsidan
Bild med Teslaladdstationer och polisbil

Elektrikerna polisanmäler företag som jobbar åt Tesla i Kalmar

Fackförbundet Elektrikerna polisanmäler ett norskt företag, som utför arbeten på uppdrag av Tesla i Kalmar och som därmed kringgår Elektrikernas blockad mot elinstallationsarbeten på Tesla. Företaget är inte registrerat hos Elsäkerhetsverket och får inte utföra elinstallationsarbeten i Sverige.

Sedan den 20 mars 2024 har Elektrikerna en blockad mot elinstallationsarbeten på Teslas bygge av en ny verkstad i Kalmar. Men för att kringgå blockaden har Tesla tagit in ett norskt elföretag, som dessutom inte är registrerat hos Elsäkerhetsverket i Sverige och som därför inte får utföra elinstallationsarbeten.

Nu polisanmäler därför Elektrikerna det norska företaget Abildsø Elektriske AS. 

– De flesta större elfirmorna i Kalmar har valt att inte utföra jobb åt Tesla, så det känns riktigt rövigt att Tesla tar in strejkbrytare från utlandet, säger David Fernhed, ombudsman på Elektrikerna i Kalmar, och fortsätter: 
 
– Företaget är dessutom inte registrerat i Sverige och har därför inte rätt att utföra elinstallationer här. De som jobbar på företaget är heller inte registrerade i Arbetsmiljöverkets utstationeringsregister. Det är tydligt att Tesla inte verkar vara rädda för att bryta vår blockad och att man är redo att bryta mot lagen för att få sin verksamhet att snurra. 
 
Blockaden av Teslas anläggning i Kalmar är en del av Elektrikernas sympatiåtgärder mot Tesla för att stötta IF Metall.

Vill du veta mer om Tesla-konflikten?

Konflikten mellan facket IF Metall och Tesla i har pågått sedan oktober 2023. Sedan konflikten bröt ut har Elektrikerna vid flera tillfällen varslat om sympatiåtgärder till stöd för IF Metall.

Här kan du läsa mer om Elektrikernas åtgärder under Tesla-konflikten.

Publicerad: 15 oktober 2025