För att webbplatsen ska fungera bra för dig och för att samla in statistik som hjälper oss att förbättra den, använder vi kakor. Läs mer om hur vi hanterar kakor

Elektrikerna, länk till startsidan

Elektrikerna drar tillbaka varslet – Assemblin El betalar ut lönen

Efter att Elektrikerna varslat om en indrivningsblockad mot Assemblin El i Leksand kommer företaget nu att betala ut den retroaktiva löneökningen i augusti. Därmed drar Elektrikerna tillbaka varslet.

Den 26 augusti varslade Elektrikerna om en indrivningsblockad mot Assemblin El i Leksand eftersom företaget inte hade betalat ut den retroaktiva lönehöjningen till medlemmarna, trots att årets lönerevision hade förhandlats klart på företaget redan i juni.

Varslet innebar att Elektrikernas medlemmar på företaget skulle lägga ned arbetet från klockan 12.00 torsdagen den 28 augusti, tills dess att de rätta lönerna hade betalats ut.

Efter att Elektrikerna satt press på företaget genom varslet har Assemblin El nu meddelat att lönehöjningarna kommer att betalas ut i augusti. Därmed finns det inte längre skäl för Elektrikernas medlemmar att genomföra blockaden på företaget, och varslet dras tillbaka.

Taggar:

Publicerad: 28 augusti 2025

Relaterade ämnen