Kraft 2010
 

Kraft 2010

Kraftverksavtalet klart


Nytt Kraftverksavtal klart - stridsåtgärderna avbryts

På morgonen fredagen den 30 april träffade Elektrikerförbundet, SEF och Energiarbetsgivarna, EFA ett nytt tvåårigt kollektivavtal för branschen. Ett antal viktiga frågor har reglerats som säkrar upp de hjärtefrågor som elektrikerna haft i förhandlingarna.

• Bemanningsfrågan med avtalsbestämmelse om förhandlingsordning då arbetsgivare vill anlita bemanningsföretag
• Integriteten med regleringar av användandet av elektroniska övervakningssystem och drogkontroller
• Familjepaketet med kollektivavtalsreglering som ger arbetsgivaren ansvar att undvika långväga distansarbeten för montörer som har vägande skäl
• Löneökningar på 3.64 procent under perioden

Utöver detta har avtalet kompletterats med: fri hemresa varannan vecka vid arbeten över 35 mil, 4 tim utökad arbetstidsförkortning, 1 månad extra föräldralön,
förstärkt lön vid arbetssjukdom de första fjorton dagarna, ny lägsta lönekonstruktion med minimilöner i kronor och följsamhet, förbättrad logistandard med enkelrum av modern och fräsch beskaffenhet.

- Jag är mycket nöjd med förbättringarna gällande de allmänna villkoren och utifrån de förutsättningar som fanns, gällande löneökningar, säger Ulf Carlsson, ombudsman, och ansvarig för Kraftverksavtalet.


 
Läs Avtalat om det nya Krafverkstavtalet

Rubriker:

• Kraftsamling gav oss bra avtal!
• Få avtal har så viktiga sociala förbättringar
• Rejäla framgångar för "familjefrågorna"
• Det blir svårare med lönedumpning nu
• Svårare och dyrare att kringgå återanställningsrätt
• Stärkt skydd för din personliga integritet,

Avtalat nr 71 skärm - ladda ned pdf

Avtalat nr 71 tryck - ladda ned pdf

 


Nu är det strejk i Norrköping

Stefan Lyshed Jakobsson på bilden till höger, tog första passet vid grindarna på Händelöverket i Norrköping, där fjorton medlemmar i Elektrikerförbundet är uttagna i konflikt gällande kraftverksavtalet, sedan kl. 07.00 fredagen den 23 april.

Två av verkets pannor vid Händelöverket P14 och P15, Energigatan i Norrköping omfattas av det blockadvarsel som trädde i kraft idag. Det som gäller är arbetsnedläggelse och blockad av allt arbete inom kraftverksavtalets område.
- Kampviljan är god bland förbundets medlemmar, säger Stefan Lyshed Jakobsson, nyvald verksamhetskretsledare i 31:an. Text och bild: Hans Andersson


Vad döljs bakom el-direktörernas anklagelser i konflikten om kraftverksavtalet? 

Fem frågor och fem svar

Energi Företagens Arbetsgivarförening, EFA anklagar Elektrikerförbundet, SEF för att vara oansvarigt. Det värsta som kan hända EFA - säger de - är om de måste ge vika för SEF:s och 1 800 kraftverkares krav.

1. Är Energibolagen ansvarsfulla?

På vilket sätt har de ledande energibolagen bidragit till att stötta industrin i lågkonjunkturen? Deras prispolicy höll på att knäcka vissa basindustrier när det var som tuffast i vintras. De tre el-jättarna Vattenfall, E.ON och Fortum hade en ren vinst på 60 miljarder kronor krisåret 2009. Inte rabatterar de elpriserna för att hjälpa industri och hushåll.

2. Är EFA och Svenskt Näringsliv ansvarsfulla?

Elektrikerförbundet har under förhandlingarna lämnat över flera förslag på skrivningar till nya avtalstexter. EFA har inte överlämnat ett enda skriftligt bud och tänker inte göra så innan SEF går med på industrinivån. Det går inte förhandla med EFA då de är förhindrade av Svenskt Näringsliv. EFA och Svenskt Näringsliv är uppenbarligen beredda att skrota den svenska modellen. Det är oansvarigt.

3. Vad kräver SEF som är oansvarigt?

SEF kräver en lönehöjning inom LO:s samordningsram, vilket ekonomer har räknat fram att samhällsekonomin tål utan att äventyra inflation och ränta. de stora elbolagen har dessutom budgeterat med en löneökning på 2,4 procent år 2010. Om kraftverkspersonalen inte får denna del av vinsten hamnar pengarna istället på el-direktörernas bonusar och löner.

Kraftverkarnas samlade krav motsvarar höjning på elräkningen för ett normalt villahushåll med ynka 4 öre per år. Lönenivån är mycket modest jämfört med de betydligt vidlyftigare skattesänkningar till redan högavlönade och välbeställda som regeringen totalt lagt ut närmare 100 miljarder på.

4. Blir det moderna villkor för framtidens utmaningar?

Energibolagen behöver rekrytera unga för att klara personalförsörjningen i framtiden. Inte minst skulle det behövas fler kvinnor i denna mansdominerande bransch. Ska man klara det måste branschen utvecklas, förnyas och bli attraktivare. Moderna arbetsvillkor blir då strategiskt viktigt. SEF vill ha ett modernt avtal där det går att kombinera familjeliv och arbetsliv på ett bra sätt. Man ska inte behöva åka på ett jobb 100 mil bort om man har vägande familjeskäl att slippa.

Rätt till fria hemresor varje veckoslut vid denna typ av arbete och inte som idag var fjärde vecka är ett rimligt krav. Liksom en reglering av nivån på boendestandarden, man ska ha rätt till eget rum med fräsch standard när man tvingas bo långt hemifrån.  Helt självklara villkor för vilken chef som helst!

5. Är en konflikt ansvarsfull?

Förbundets uppdrag är att ta vara på 1 800 kraftverkares anställnings- och lönevillkor på ett ansvarsfullt sätt. Precis det gör SEF, helt enligt arbetsmarknadens spelregler. En konflikt är inte en ”utmanande golfrunda” utan det sätt som står till buds för att ge yrkesarbetare välförtjänta reallönhöjningar och anständiga arbetsvillkor. Och energibolagen har verkligen råd med det!


El-elefanterna E.On, Fortum och Vattenfall

Här vandrar de tre el-elefanterna bort med sextio miljarder i ren vinst!

De tre EL-efanterna Vattenfall,E.ON och Fortum hade en ren vinst på 60 000 miljoner kronor förra året. Inte rabatterar de elpriserna för att hjälpa industri och hushåll!

Men Svenskt Näringsliv och eldirektörerna i arbetsgivarorganisationen EFA tycker att 1 800 kraftverkare hotar industrins återhämtning, är oansvariga och bedriver en lyxkonflikt. Kraftverkarnas samlade avtalskrav skulle kosta ynka 4 öre (!) per år mer på elräkningen för ett normalt villahushåll. Jämför det med hur mycket bolagen höjt elpriserna under åren. Kolla på din elräkning!

Kraftverkarna slåss för rejäl reallöneökning och moderna arbetsvillkor. För inte ska väl företagen konkurrera med dåliga löner, arbetsmiljö eller arbetsvillkor? Tvärtom. Vi måste jobba smartare, ha bättre kunskap och teknik. Och kunna rekrytera fler kvinnor till yrket.

Lönen på drygt 25 000 kr/månad är inte mycket. Resten är jour, beredskap och övertid plus jobb långt hemifrån. Jämför det med vad cheferna i elbolagen utan att rodna plockar ut i löner, bonusar och pensionsvillkor. Och så har de mage att anklaga oss!

Klicka här för att få texten ovan som flygblad.


Sluta trakassera era anställda Fortum och Eon-Es!

Det kommer in rapporter om att Elektrikerförbundets medlemmar som omfattas av kraftverksavtalet och är anställda hos Fortum och Eon-Es, utsätts för hot. Det handlar om att de inte ska få ut sin lön, att de beordras att utföra arbeten som är satta i blockad och att de hotas bli uppsagda.

- Sluta genast upp med alla former av trakasserier. Den

typen av aktiviteter visar på vilken nivå arbetsgivarna i vissa företag befinner sig i sitt umgänge med sin anställda personal. Det säger Elektrikernas förhandlingschef Ronny Wenngren och konstaterar att ett inflammerat förhållande till den egna personalen inte gagnar någon i den morgondag som väntar.

- Nej, se istället till att få fram ett nytt kollektivavtal och sluta omedelbart med alla former av trakasserier nu, uppmanar Ronny Wenngren berörda arbetsgivare.


Bra att Svenskt Näringsliv gör rätt för sig

– Meddelandet idag (fredagen den 17 april) om att Svenskt Näringsliv fullt ut ersätter de företag som omfattas av Elektrikernas och Pappers konflikter, är välkommet. Det innebär att de sedan tidigare hårt drabbade elkunderna nu slipper de prishöjningar som arbetsgivarna hotat med som konsekvens av konflikten. Det är bra att Svenskt Näringsliv nu också betalar för vad man ställer till med på svensk arbetsmarknad, säger Ronny Wenngren, Elektrikernas förhandlingschef i en kommentar.


Bestämt nej till andra medlarbudet för nytt kraftverksavtal 

Konflikten är nu igång!

Tisdagen den 13 april fick Elektrikerförbundet och motparten EFA det andra budet från medlarna. Onsdagen den 14 april kl 15.00 lämnade lilla förhandlingsdelegationen över Elektrikerförbundets svar. Svaret var nej vilket innebär att konlikten nu är igång.

– Det andra medlarbudet var i sina viktiga delar precis lika dåligt som det första budet. Där fanns ingen grund för att starta konkreta diskussioner eller förhandlingar. Vi står kvar vid vårt krav när det gäller nivån, det vill säga det som LO:s samordning handlat om, säger Thomas Sandgren, ledamot i förhandlingsdelegationen och 1:e vice. ordförande.

- Det känns lite beklämmande att vi aldrig får respons på våra förslag till moderniseringar av arbetsvillkoren för kraftverkarna. Det borde ligga i elbolagens eget intresse att öka produktiviteten, särskilt när lönekostnadsandelen av deras verksamhet är så försvinnande marginell, konstaterar Thomas Sandgren


EFA:s girighet blir inte tydligare

Energiföretagens Arbetsgivarorganisation, EFA, har sagt nej till medlarnas bud trots att budet helt bygger på arbetsgivarförslag. De säger nej trots att alldeles för låga löneökningar äts upp av försämringar. Och Elektrikerförbundets krav har utelämnas helt i budet.

 

- Genom sitt nej visar EFA upp samma girighet som deras medlemsföretag gör med sin prissättning och sina övervinster, säger Elektrikernas 1:e vice ordförande Thomas Sandgren.
- EFA och dess medlemmar har helt missat i att svensk industri, liksom Elektrikerförbundet, för länge sedan har genomskådat dem och deras girighet. De är ett flagrant exempel på ”mycket vill ha mer”. De struntar i industrins återhämtning genom att stänga energitillförseln under vintern, konstaterar Sandgren.

Den totala lönekostnaden för Energiföretagen motsvarar 1/100-dels öre av kostnaden för en kilowattimme. Elektrikerna följer LO:s samordning och vill höja lönerna med 2,6 procent på ett år.
- Elektrikerförbundets slutsats är att EFA och dess medlemsföretag har råd med våra krav avslutar Thomas Sandgren.

Vi är stolta över våra medlemmar, kvinnor och män. Vi är stolta över deras yrkeskunnande. Ett yrkeskunnande som i alltför liten del speglas i deras löner. Våra medlemmar var de tjejer och killar som jobbade dygnet runt för att alla skulle få strömmen tillbaka efter orkanen Gudrun.


Energibolagen kan väl sänka sina marginaler om de vill hjälpa industrin

– Vi blir faktiskt fulla i skratt när Energiföretagens Arbetsgivareförening i ett pressmeddelande den 6 april anklagar elektrikerna för att ”hota industrins återhämtning”.

- Detta ska vi få höra av energidirektörerna som så sent som för några månaders sedan mitt i smällkalla vintern chockhöjde elpriserna så att vissa energikrävande industrier fick stänga ner produktionen, säger Ulf Carlsson, ansvarig för Kraftverksavtalet hos Elektrikerna.

- Vi har aldrig sett att E.ON, Fortum eller Vattenfall haft REA på elpriserna av omtanke om små eller stora företag– När vi hör dessa krokodiltårar undrar vi stillsamt vilket egentligt intresse tyskägda E.ON-koncernen respektive finskägda Fortum-koncernen har av att ”hjälpa” svensk industris återhämtning. Om nu det finns något sådant, är det väl bara att sänka marginalerna lite grand.

- Nej, det största hotet för stora delar av svensk industri är faktiskt de höga elpriserna och eloligopolets omvittnade girighet. Lönekostnaderna är knappt ett öre av priset för en kilowatt, konstaterar Ulf Carlsson.


Energiföretag utnyttjar skattepengar för att berika sig ytterligare

– Energibolagen kommer slängande med 150 spänn i månaden till våra kraftverksmontörer samtidigt som de anklagar oss för ”lyxkonflikt”. Jag måste fråga om eldirektörerna brukar jämföra de egna löne- och bonusprogrammen med sina kontoristers lönevillkor? Det är patetiskt när EFA:s förhandlingschef Ulrika Egerlid Schotte kommer med sådana taffliga argument. EFA är pinsamt medvetet om att lönekostnaderna knappt uppgår till ett öre av de elpriser bolagen gladeligen debiterar ut till industrier och hushåll, säger Thomas Sandgren, Elektrikernas förste vice ordförande, som också ingår i förhandlingsdelegationen för Kraftverksavtalet.

– I tidningarna får vi nu dessutom veta att samma rika energibolag hittat kryphål inom ramen för det så kallade elcertifikatsystemet för att utnyttja stödsystemet för nya investeringar i förnybar el. De redan rika eljättarna plockar in miljarder från skattebetalarna. Som de slipper ta från sina vinster. Samtidigt spelar EFA ”Tuffe Viktor” i avtalsrörelsen och försöker få våra modesta krav för knappt 1 700 montörer att framstå som ”lyxkrav” och ”hot mot industrin”, säger Sandgren.

– Vilken osaklighet när EFA anklagar montörerna för att ”hota industrin”. Varför inte diskutera varför svensk basindustri är så orolig över elbolagens internationalisering som de fruktar leder till högre elpriser i Sverige för att elbolagen ska kunna tjäna pengar på att exportera billigare svensk elektricitet. Varför inte tala om vad skogs- och massaföretagen tycker om eloligopolets prissättning. Flera av dem tvingades stänga när elpriserna rusade i vintras, säger Thomas Sandgren.

– Så här skrev till exempel VD:arna för basindustrierna i Sverige, Norge och Finland i SvD Brännpunkt den 2 juli 2009 under rubriken ”Stigande elpriser hotar nordisk industri”.  ”Elkonsumenterna i de nordiska länderna – såväl industrin som hushållen–betalade över 5,9 miljarder euro extra till kraftbolagen under förra året på grund av handeln med utsläppsrätter. Detta är ungefär fem gånger så mycket som det faktiska priset på utsläppsrätter för elproduktion i Norden”. Jag undrar vad som är största hotet mot industrin, er egen vinsthunger och girighet eller era anställda som arbetar ihop pengarna åt er, avslutar Thomas Sandgren.


”Gubbarna är otåliga”

Fr v Arne Dufåker, bitr förhandlingschef, Per Lavén, ombudsman Region Väst, Torbjörn Matinussen, ombudsman Region Mitt, Bengt-Göran Lilienberg, klubbordf Infratek Sverige, Conny Lennartsson, klubbordf E.ON-ES Sverige, Thomas Sandgren, 1:e v ordf, Ulf Carlsson, ombudsman förhandlingsavdelningen, ansvarig för kraftverksavtalet, Bernt Wikström, klubbordf Fortumkoncernen Sverige.

 

Nu har förhandlingsdelegationen för Kraftverksavtalet varit samlad. Avtalet omfattar närmare 2 000 kraftverksmontörer som arbetar för energibolagen med produktion och distribution. Bland de större arbetsgivarna är E-ON.ES, Fortum Sverige och Infratek. Elektrikerförbundets motpart är EFA, EnergiFöretagens Arbetsgivareförening. Avtalsperioden går ut 31 mars.

EFA har tidigare lämnat ett avtalsbud som följer Svenskt Näringslivs ”mall” med noll kronor i centralt lönepåslag, krav på lokala kollektivavtal och förändringar i arbetsvillkoren som stärker arbetsgivarens möjligheter att utnyttja sina anställda.


Provocerande när rika bolag inte har råd

Bernt Wikström sitter med i delegationen och är klubbordförande för Fortum och företrädare ca 250 kraftverksmontörer.

– Det är klart att EFA:s skambud retar medlemmarna. De vet väl om att företaget gjorde en vinst på 20 miljarder 2009. Att då komma med ett nollbud är en provokation. Pengar till förbättringar av löner och arbetsvillkor finns i bolaget. Löneandelen av en såld kWh el märks knappast, det är några futtiga ören, säger Bernt.

– Förslaget från arbetsgivarna om årsarbetstid reagerar många starkt emot. Det skulle kunna innebära att företaget tvingar dig arbeta långa dagar sommarhalvåret och korta vinterhalvåret. Då slipper bolagen övertidsersättning. Men det skulle göra yrket oattraktivtför många. Hur ska t ex de med småbarn klara familjelivet, undrar Bernt.

– Löneläget för kraftverkare släpar efter. Idag tackar vanliga elektriker nej till jobb hos oss, de för dåligt betalt jämfört med installationsjobb, säger Bernt Wikström.


Bemanningsföretag inledning till nedåtgående lönespiral

Bengt-Göran Lilienberg är ledamot i delegationen och klubbordförande för ca 450 montörer inom Infratek.

– Frågan om bemanningsföretagen diskuteras livligt. Det finns en stor rädsla för en utveckling med sänkta löner och försämrade arbetsvillkor om dessa tar över. Vi befarar en lönesänkningsspiral, säger Bengt-Göran.

– Jag förstår inte utspelet om lokala kollektivavtal där arbetsgivarna ska styra. Det fungerar utmärkt med de lokala bestämmelser och de lokala anpassningsmöjligheter som nuvarande kollektivavtal ger utrymme för. Den ordningen har vi haft i många år, betonar Bengt-Göran.

– Jag ser också att frågan om bättre resebestämmelser kommer med i en förhandlingslösning. Det berör många kraftverksmontörer som ju också vill kunna leva ett normalare familjeliv.


Hur mycket ska en anställd få kontrolleras?

Conny Lennartsson är med i delegationen och klubbordförande inom E-ON.ES. Klubben syd linjen Varberg/Västervik har ca 300 medlemmar. Inom koncernen där Conny också är klubbordförande verkar ca 700 montörer totalt.

– Integritetsfrågan har blivit ganska het. Bolaget tänker installera ny teknik med GPS i bruksbilarna. Då kommer frågorna om var gränsen går mellan personlig integritet och vad företaget faktiskt kan kartlägga med ny teknik. Detta oavsett om ”kartläggningen” är medveten eller ej, tekniken ger en massa bonusinformation som kan missbrukas om det inte regleras noga, säger Conny.

– Hur mycket kontroll av en anställd ska egentligen en arbetsgivare få göra? Det känns lite som en slags misstänksamhet gentemot de anställda från företaget, som om vi inte gjorde rätt för oss. Frågan måste regleras ordentligt i avtal, betonar Conny Lennartsson.

– Vi har en ganska liten grupp montörer som ständigt reser. De har det som en slags livsstil. Sedan har vi den stora gruppen som i huvudsak är anställda för att jobba inom ett visst geografiskt område. Men då och då blir de beordrade till långdistansjobb. Problemen uppstår ofta när bolagen kör igång stora investeringsobjekt, säger Conny.

– Vi måste reglera detta i avtalet så att ingen tvingas offra familjelivet eller omsorg om en nära anhörig. Det känns omodernt av vara ”livegen”. Vi har ju reglerat detta via en ”ventil” när det gäller övertidsarbetet. Nog borde vi kunna lösa detta i samförstånd, avslutar Conny Lennartsson.


Inventering av konfliktobjekt gjord i syd

Över 40 medlemmar i E.ON-ES klubben syd höll torsdagen den 11 mars sitt årsmöte vid P2:s gamla lokaler i Hässleholm. Först gick man igenom sedvanliga årsmötespunkter med val och verksamhetsberättelse.

Därefter rapporterade avdelningsordförande Jonas Lindgren om den nya organisationen, från avdelning till verksamhetskrets. Sedan berättade klubbordförande Conny Lennartsson om de företagsaktuella frågorna. Huvudskyddsombudet Kjell Svensson lämnade rapport från skyddskommittén.

Inbjuden gäst från förbundskontoret var Ulf Carlsson ansvarig för Kraftverksavtalet. Han redovisade dels förbundets avtalskrav och sedan arbetsgivarna EFA:s avtalskrav och rapporterade från de pågående förhandlingarna. Alla förstod att det kommer bli tufft när parterna står så långt ifrån varandra. Stridsmoralen är hög och klubben har gjort en konfliktobjektsinventering.

Vidare rapporterade Ulf Carlsson att överläggning om ett nytt avtal för arbete vid det Norska dotterbolaget Kraftmontage pågår. Elektrikerförbundet kräver att man tecknar ett avtal mellan E.ON-ES, Svenska Elektrikerförbundet och norska elektrikerförbundet El og IT. Företaget tycker i nuläget att det inte behövs något särskilt avtal utan att det är helt i sin ordning att jobba med norsk minimilön.

Kraftverksavtalet med tillhörande försäkringsskydd gäller bara inom Sverige och även arbetsskyldigheten sträcker sig bara till landsgränsen. Med tanke på försäkringsskydd och att svenska elektriker inte ska vara några ”lönedumpare” framförde Ulf Carlsson att här behövs facklig sammanhållning och att ingen åker till Norge innan det finns ett avtal som reglerar villkoren.


Nu har Elektrikerna och Energiföretagarna växlat avtalskrav

Tisdagen den 26 januari 2010 växlade Svenska Elektrikerförbundet och Energiföretagens Arbetsgivareförening avtalsförslag med varandra.

Elektrikernais avtalsförslag har följande rubrik: Ett rättvist och mer jämlikt arbetsliv. Och som inledning skriver man : "En grundförutsättning för en positiv utveckling av branschen är enligt Svenska Elektrikerförbundet att branschen kan erbjuda de anställda förutsättningar för att förena arbete och familjeliv samt att arbetsvillkoren i övrigt upplevs som rättvisa. Enligt Svenska Elektrikerförbundet måstedärmed Kraftverksavtalet anpassas för att möta dessa krav." 

I och med att parterna nu har presenterat avtalsförslagen för varandra inleds förhandlingarna. I nästa vecka kommer Elektrikerna att hålla möten runt om i landet där man ger medlemmarna mer information om avtalsförslagen. Se verksamhetskretsarnas sidor.

Läs Elektrikernas avtalsförslag genom att klicka här

Läs Energiföretagarnas avtalsförslag genom att klicka här


Buy your Websites through

trusted and really cheap web hosting services

Copyright sef.se Elektrikerna 2008

download silver themes for wordpress
download movies that start with the X letter